×
Arvamus

USA politoloog Edgar Kaskla: Eesti ajakirjandust lugedes tekkis tunne, et latt on tõstetud 4 cm kõrgusele ja kui Trump suudab seda ületada, siis on kõik okei

23. juuli 2018, Edgar Kaskla
Foto: Reuters/ Delfi

Oodates jalgpalli-MM-i finaali algust sõbra aias Maarjamäel, tegime rumalat nalja. Teadsime, et järgmisel päeval tulemas Donald Trumpi ja Vladimir Putini kohtumine. “Noh, võtame pitsi eestlaste terviseks, sest teisipäeval võivad sisse veereda vene tankid.” Võtsime ära, aga ei tahtnud rohkem poliitikale tol õhtul mõelda ja viisime mõtted ruttu tagasi jalkale.

Olin väga mures, mida Trump Putinile ütleb, teades, et Putin kui vana KGB-lane on igaks koosolekuks teinud eeltööd, aga Trump kõnnib sisse külmalt ja laseb asjadel minna eksprompt, kuigi ta midagi välispoliitikast ei tea. See on igatpidi mitte ainult USA-le, vaid kogu maailmale väga halb kombinatsioon.

Aga lugedes Eestimaa ajakirjandust polnud midagi katki. NATO kohtumine läks hästi. Ja kui Trump võib-olla ütleski May kohta liiga teravalt ja hiljem vaarus mitu korda kuningannale ette, oli tegemist tema matsliku käitumisega, mida paljud ameeriklased Trumpis armastavad.

Pärast Trumpi-Putini kohtumist positiivsed hinnangud siinses ajakirjanduses jätkusid. Tekkis tunne, et latt on tõstetud 4 cm kõrgusele ja kui Trump suudab seda ületada, siis on kõik okei. NATO lammutamist siiski praegu veel ei tule. Baltikumi pole veel Venemaale maha müüdud ja tundub, et tankide kolonn jääb tulemata. Tubli. No proosit!