×
Ärileht

Turul on tekkinud hõbemüntide defitsiit

22. september 2015
Hõbemünt Erakogu

Viimastel nädalatel on hõbemüntide maailmaturul tekkinud defitsiit, mis on kaasa toonud pikad järjekorrad toodete tellimisel tehastest ning ka juurdehindluste suurenemise. Nõudluse kasv sai alguse USA turust ning on tänaseks jõudnud ka Euroopasse.

Hõbeda hind on samas viimaste aastate madalaimal tasemel ning siin ilmneb väga suur vastuolu, mida ei saa seletada turuloogikaga, teatas Tavid AS.

Tooteid kätte saada ei ole võimalik, ent hõbeda maailmaturuhind ei tõuse, kasvab hoopis juurdehindlus maailmaturuhinnale. Nõudmise ja pakkumise vahekord ei ole füüsilise hõbeda hinna kujunemisel enam määrav.

Tavid ostab valdava osa hõbemünte otse tootjatelt ning järjekorrad on mõnest nädalast mitme kuuni. Kui näiteks Austria Philharmonikeri 1-untsise hõbemündi tarneaeg on kaks nädalat, siis hõbedast Ameerika Eagle’i ja Kanada Maple Leafi mündil kaks kuud.

Tavaolukorras kulub kauba saamiseks alla nädala. Ka Austraalia Perth Minti uue, kohe turule tuleva 1-untsise Kangaroo hõbemündi tellimisel on pikk ooteaeg, viimastel andmetel on see üle kuu.

„Otsest põhjust, miks defitsiit on tekkinud, ei ole ükski tarnija osanud nimetada, kuid võib oletada, et kuna 1-untsise (31,1-grammise) hõbemündi müügihind on alla 20 euro, siis seoses maailma poliitilise olukorra keerulisemaks muutumisega on tavainimesed otsustanud hoida osa oma sääste hõbedas,“ selgitas Tavid AS-i nõukogu esimees Alar Tamming.

Tegemist on pigem maailma üldisemate suundumuste, mitte vaid Eestis toimuva protsessiga.