×
Uudised

Simsoni toetajad jätavad protestiks Keskerakonna juhatusse minemata

18. detsember 2015, Vahur Koorits
Keskerakonna kongress 2015 Foto: Hendrik Osula

Keskerakonna juhatuse liige Jaak Aab ütles ERRi raadiouudistele, et Keskerakonna sisevalimistel Kadri Simsonit toetanud inimesed on otsustanud mitte minna tänasele Keskerakonna juhatuse istungile, et nii protestida kriminaalkorras karistatud Priit Toobali erakonna peasekretäriks nimetamise vastu.

Keskerakonna peasekretäri kandidaadi valib välja erakonna esimees ja juhatus saab selle kas heaks kiita või tagasi lükata. Keskerakonna sisevalimistel napilt võitnud Edgar Savisaar kavatseb esitada peasekretäriks sisevalimiste kampaanias teda toetanud Toobali kandidatuuri.

20. novembril mõistis riigikohus Toobali lõplikult süüdi nii Ivor Onksioni eraviisilisele jälitustegevusele kihutamises kui ka erakonna peasekretärina dokumendi võltsimises. Toobal lahkus vahetult enne kohtuotsust riigikogust ja ei oma seega enam sissetulekut. Seetõttu on kavas hakata Toobalile palka maksma.

Aab ütles, et Simsoni toetajad kavatsevad endiselt käituda ühtse meeskonnana ja koos otsustati, et täna juhatuse istungile ei minda. Protesti põhjuseks on just see, et Toobal kavatsetakse uuesti peasekretäriks nimetada hoolimata tema suhtes jõustunud süüdimõistvast kohtuotsusest.

Keskerakonna sisevalimistel Savisaart toetanud Siret Kotka ütles aga, et kui Savisaar teeb ettepaneku Toobal ametisse nimetada, siis tema toetab seda.

Nii Toobal kui koos temaga süüdi mõistetud Lauri Laasi on lubanud, et kaebavad süüdimõistva otsuse edasi Euroopa Inimõiguste Kohtusse.

"Toobal pole ka riigikogu liige. Ma ei dramatiseeriks üle Toobali peasekretärina jätkamist," ütles Kotka. Lisaks on Keskerakond ära muutnud oma põhikirjas olnud nõude süüdimõistetud kurjategijad välja visata.

“Tänase Keskerakonna juhatuse koosoleku päevakorras on 16 punkti, nende hulgas näiteks ülevaade erakonna finantsolukorrast, ettepanekute tegemine riigikogu fraktsiooni tööplaani, piirkondade kuraatorite kinnitamine ning veel mitmed olulised küsimused,” ütles Toobal Keskerakonna teatel.

“Paljud neist on küsimused, mida Edgar Savisaare kriitikud ise muutmist vajavatena esile tõid. Nüüd ei taheta osaleda aga aruteludes nende küsimustega tegelemisel.”

“Keskerakonna kongressi delegaadid ei valinud erakonna juhatuse liikmeid selleks, et nad kohal ei käiks, vaid ikka selleks, et juhatuses tööd tehtaks. Kutsun üles seesugust ebamõistlikku käitumist mitte jätkama,” ütles Priit Toobal.