×
Uudised

Kõhtu pussitamisest kolme hukkunuga õnnetuseni. Kui suur on valu hind?

11. detsember 2017,
53
Tänavu oktoobris mõistis kohus 10 000 eurot välja pensionärilt, kes põhjustas Tallinnas Kristiine ristmikul avarii. Eakas naine tegi keelatud vasakpöörde ja sõitis teisele sõidukile ette. Kokkupõrke tagajärjel paiskus see otsa kahele inimesele. Foto: Karli Saul

Eesti kohtutes välja mõistetud mittevaralise kahju hüvitised ei põhine alati mõistlikul loogikal ega ühtsel praktikal, selgub riigikohtu analüüsist.

Eelmisel neljapäeval otsustas Harju maakohus, et kuigi PERH-i meditsiiniõe vale vereülekande tõttu surnud patsiendi lapsed nõudsid mittevaralise kahju hüvitist 60 000 eurot, on selle kohane suurus 11 000 eurot, mille peavad ühiselt maksma meditsiiniõde ja haigla.

Kui uurida lähemalt, kui palju elu või vigastus rahas väärt on ehk kui suurt hüvitist Eesti kohtutes välja mõistetakse, selgub üllatav asjaolu. Riigikohtus valminud analüüsist nähtub, et mittevaralise kahju hüvitiste suurus ei põhine alati mõistlikul loogikal ega ühtsel praktikal. Tagajärg on, et kohtud määravad vahel näiteks pöidla muljumise eest välja suurema hüvitise kui noa kõhtu löömise eest.