Sisuturundus

ETTEVÕTTE REGISTREERIMINE ON TEHTUD – MIS SAAB EDASI?

08. november 2017
Intelligent Solutions Estonia OÜ

Ettevõtte asutamine on vastutusrikas samm. Lisaks ärijuhile leiad end ühtäkki raamatupidaja, juristi ja büroojuhi rollist. Millele tähelepanu pöörata, et kogu selles virvarris midagi olulist kahe silma vahele ei jääks, selgitab Intelligent Solutions Estonia OÜ juhataja Rivo Kütt.

ARVELDUSKONTO AVAMINE

Et asutamisel oleva ettevõtte stardikontolt ei saa väljamakseid teha ega erinevaid pangatooteid kasutada – lubatud on ainult sissemaksed ja laekumised – tuleb pärast ettevõtte registreerimist stardikonto arvelduskontoks ümber vormistada. Enamikus Eesti pankades saab seda toimingut teha nii pangakontoris kui ka kaugnõustamise teel. Arvelduskonto avamisel sõlmitakse ka internetipanga leping.

MAKSU- JA TOLLIAMETI LEPING

Selleks, et e-maksuameti teenuseid kasutada, tuleb maksu- ja tolliametiga e-maksuameti kasutamise leping sõlmida. Seejärel saab äriklient endale e-maksuameti konto, mille kaudu igakuiselt deklaratsioone esitada.

RAAMATUPIDAMINE

Korras raamatupidamine on eduka ettevõtte A ja O. Sestap tuleks kohe alguses läbi analüüsida, millist raamatupidamistarkvara valida või kuidas erinevaid raamatupidamislikke protsesse juurutada. Erialast haridust ja varasemat kogemust omamata on alustaval ettevõtjal võrdlemisi keeruline igapäevase aruandluse, töötasude ja palgamaksude arvestamise ja deklareerimise ning käibemaksu temaatikaga rinda pista. Sestap on värskel ettevõtjal kindlasti mõistlik raamatupidamisteenust kasutada, et võimalikke hilisemaid probleeme ja rahalisi kohustusi vältida. Teenuse kasuks otsustamisel ei tohi kaalukiviks olla mitte hind, vaid raamatupidaja kogemus, tänapäevane töökorraldus ja asjatundlikkus konkreetse ettevõtte tegevusvaldkonnas. Kogenud raamatupidaja oskab suunata ettevõtjat õigesti käituma ning anda suuniseid, et maksta makse targalt.

KÄIBEMAKSUKOHUSTUSLASENA REGISTREERIMINE

Kohustus end käibemaksukohustuslasena registreerida tekib äriühingul päevast, mil tehingute maksustatav käive ületab jooksva aasta algusest 16 000 euro (alates 01.01.2018 on piirmääraks 40 000 eurot) piiri. Vastav avaldus tuleb esitada maksu- ja tollimetile ning seda kolme tööpäeva jooksul alates registreerimiskohustuse tekkimise päevast.

TÖÖTAJATE REGISTREERIMINE

Töötamise registreerimise kohustus e-maksuametis on kõigil tööd võimaldavatel füüsilistel ja juriidilistel isikutel. Töötamise registris tuleb registreerida kõigi füüsiliste isikute töötamised, mille puhul tekib maksukohustus Eestis ning seda olenemata lepingu vormist ja ajalisest kestvusest. Registrisse kantakse nii töösuhte alustamine, peatamine kui ka lõpetamine.

Intelligent Solutions Estonia OÜ juhataja Rivo Kütt Intelligent Solutions Estonia OÜ

ÄRIRUUMIDE LEIDMINE

Enamasti saab ettevõtte käivitamine alguse kodust, ent äri kasvades tekib vajadus ka äriruumide järele. Neid tuleb valida hoolikalt – lisaks ettevõttest loodavale kuvandile tuleb kindlasti kaaluda ka selle kulu ja asukohta. Rendipinna kasuks otsustades tuleb eelnevalt selgeks teha, milliseid ruume üldse vajatakse. Vähem tähtsad argumendid ei ole ka juurdepääs bürooruumidele ühistranspordiga ja parkimisvõimalused. Valiku langetamisega ei tasuks kiirustada, ruumidega tutvumisel ja lepingu sõlmimisel oleks taas mõistlik eksperdiga konsulteerida. Siinjuures on suureks abiks büroohotell, mis on sujuvaks üleminekuks kodukontorist isiklikule bürooruumile. Kui reaalne ettevõtlus ei vajagi püsivat bürooruumi, siis büroohotellis saab kasutada äriaadressi teenust ehk virtuaalkontori teenust ja sekretäriteenust. Ühtlasi saab ruume kasutada üksikuteks kohtumisteks kas klientide või partneritega.

OLE KURSIS OMA ETTEVÕTTE MAJANDUSTULEMUSTEGA

Isegi kui tegemist on äsja alustanud ettevõttega, on majandustulemuste jälgimine ülimalt oluline. Just need aitavad teha olulisi juhtimisalaseid ja strateegilisi otsuseid. Excelis on kindlasti tore tulude ja kulude tekkimist ning nende suhet jälgida, kuid kui sealt pärast paari hiireklikki aruannet ei tule, on tegemist siiski ajaraiskamisega.
Kui riiklik aruandlus on väikeettevõtjale muudetud oluliselt lihtsamaks, siis ettevõtte äritegevuse kasvatamise rahastamisvajaduseks tuleb investoritele ja finantsasutustele esitada korrektne ja konkurentsivõimeline finantsaruanne. Eksimusteks ei ole siin ruumi ja esmane analüüs finantside sobivuse kohta täiendava rahasüsti saamiseks tuleb teha endal. Kogenud raamatupidaja koostatud informatiivne kulustruktuur kasumiaruandes ning korrektne varade ja kohustiste jaotus bilansis annavad kiire vastuse.

Täpsem info http://www.isee.ee/.

milleks pole neil ei vajalikku ettevalmistust ega tahtmist. Lisaks on raamatupidamine, personaliarvestus, maksuarvestus, aruandlus, äriseadustik, lepingute lõpetamine ja sõlmimine ning suhtlemine maksu- ja tolliametiga vägagi vastutusrikkad toimingud. Andes bürokraatia professionaalidele, saab ettevõtja tegeleda peamise ehk enda äri juhtimisega.