×
Täna õhtul

Jõuluküla, tänavatantsufestival, Boney M

18. detsember 2015
boney m 2015 Pressifoto

Eesti Vabaõhumuuseumi Jõuluküla: südames alati kodus

Eesti Vabaõhumuuseum kutsub 18. – 20. detsembril Jõulukülla, mis on sel aastal kantud teemast “Jõulud kodus, jõulud võõrsil”. Muuseumi taludes saab osa kahe viimase sajandi hetkedest, mis pole lubanud jõulupühi harjunud oludes veeta. Lisaks toimuvad nädalavahetusel koorikontserdid ja väike jõululaat.

Ürituse koordinaator Vivian Siirmani sõnul on jõuluküla sel aastal inspireeritud mõttest, et ehkki me ei pruugi jõuludele vastu minna nii nagu sooviksime, on alati võimalik leida enda seest rõõmu ja rahu, et tähistada pühi ka kõige keerulisemas olukorras.

“Võib tunduda, et kodust kaugel veedetud jõulud on eriliselt aktuaalne teema tänapäeval, kuid ka läbi ajaloo on eestlastel tulnud veeta pühi kas ise võõrsil viibides või oma kodumaal võõraste oludega vastamisi seistes. 19. sajandist 20. sajandi kespaigani toimusid mitmed ajaloolised protsessid, mis ajasid inimesi kodupaigast liikvele, olgu siis vabatahtlikult või sunniviisiliselt. Seda väärtuslikumad tunduvad hetked, mil saame pühade ajal oma kodus pere keskel olla,” rääkis ürituse koordinaator Vivian Siirman.

Eesti Vabaõhumuuseumi Jõuluküla ootab külastajaid 18. – 20. detsembrini iga päev kell 11–16. Köstriaseme talus mõlgutab peremees jõulueelsete askelduste taustal mõtteid, kas kolida venna eeskujul Kanadasse. Lau külapoes võõrustab poemamsel oma äsja Brasiiliast tagasi kolinud õde, kes kohvi kõrvale meretagusest maast jutustab. Pulga tallu on jõuluks koju tulnud linnas teenijana töötav peretütar. Kuie kooli on ajutiselt sisse seatud lastekodu, mille kasvandikud teevad jõulupuuks ettevalmistusi. Sepa talu tegevus viib külastajad jõule tähistama 1950. aastate Siberisse. Härjapea talu pererahvas peab aga ootamatult enne jõule majutama oma kodus Venemaalt saabunud uusi kolhoositöötajaid. Sellest saavad rikutud ka metsavenna jõulud, kes ümbruskonnas luusivate punaste tõttu talus oma lähedasi külastada ei saa. Metsavenna pühadeloo lõpplahendus saabub 20. detsembril kell 14.00 Härjapea ja Pulga talu õuel koostöös sõjaajaloo klubiga Front Line.

Peipsivene majas ja setu talus jutustatakse nende rahvakildude kultuurist ja ajaloost. Sutlepa kabelis toimuvad koorikontserdid laupäeval kell 12.00, 13.30 ja 15.00 ning pühapäeval kell 12.00 ja 13.30. Pühapäeval kell 15.00 toimub jõulupalvus, teenib õpetaja Toomas Paul.

Sassi-Jaani talus on avatud väike jõululaat, Kolu kõrts pakub isuäratavaid pühaderoogasid, kuuma jooki saab Hääst Ärist.

TRUBETSKY ROCK'N'ROLL CIRCUS

21:00 Rock Cafe, Tallinn Jõulukuu 18. päeval korraldab impressaario Trubetsky Rock’n’Roll Circus’e etenduse, kus seekord esinevad Queeni stiilis glam-rocki bänd The Princes, ufoloog Igor Volke, mustkunstnik Charlekas ja legendaarne Vennaskond.

***

LAUPÄEV:

TÄNAVATANTSUFESTIVAL

18:00 Vanemuise Kontserdimaja, Tartu 15. Rahvusvaheline Tänavatantsufestival BATTLE OF EST 2015. Eesti Breiktantsu Liit kutsub osa saama Põhja-Euroopa kõrgeimatasemelisematest tantsulahingutest 19. detsembril Tartus Vanemuise Kontserdimajas. Tartus toimuv BOE lendab tantsuorbiidile kui mitteametlik breigi maailmameistrivõistlus, tuues Eestisse kõigi nelja tippvõistluse võitjameeskonnad läbi viimaste aastate. Kokku osaleb sel aastal Tartus 12 kutsutud VIP crew'd. Lisaks meeskondlikule tantsulahingule astuvad BOE-l üles mitmed värvikad kujud ka teistes kategooriates, kes tantsivad end vabaks kõigist reegleist: võistluse kavas on ka popping, hip-hop, krump kategooriad ning b-boy 1vs1 võistlus, millest võtavad osa kutsutud meeskondade valitud paremik.

JALGPALL

18:00 EJL jalgpallihall 16. – 20. detsembrini koguneb meeste B-koondis, pidades nii treeninglaagri kui ka omavahelise kontrollkohtumise. B-koondise kontrollkohtumine toimub laupäeval, 19. detsembril algusega kell 18:00 EJL jalgpallihallis ning on publikule avatud.

***

PÜHAPÄEV:

ÕNNELIK ELU

16:00 Mustpeade Maja, Tallinn Vahetult enne jõulu- ja sisemise valguse aega kõlava kontserdi eesmärgiks on kokku võtta muusika-aasta ja Eesti muusika suured ning ümmargused numbrid. Nendeks on Lepo Sumera 65, temalt kõlab klaverikontsert noortele "Kolm maailmaimet" ja esmakordselt orkestriseades kuulus ja maagiline „Pardon, Fryderyk!“; Veljo Tormis 85, temalt mängime harva esitatud teost „Väike sümfoonia“ (Hommage à Joseph Haydn); ja muidugi Arvo Pärt 80, imelises ehk ka valusas rahus kulgev „Cantus in Memoriam Benjamin Britten“; ja siis õnnelik helilooja Eino Tamberg 85, kelle sulest kõlab Concerto grosso op. 5 I osa ja Eino muusikast Timo Steineri poolt kokku kirjutatud, elu üle mõtisklev filosoofiline esiettekanne „... ja nõnda on meie elu õnnelik“, kus kuuleme salvestuselt üles astumas ka maestrot ennast.

CANTORES VAGANTES

16:00 Pärimusmuusika Ait, Viljandi Varajase muusika stuudio Cantores Vagantes töötab alates 1989. aastast. Stuudiosse kuuluvad muusikud, kelle sooviks on varajase muusika interpreteerimine originaalpillide koopiatel, respekteerides ajaloolist esituspraktikat. Stuudio liikmeskond ei ole täpselt fikseeritud – seda võib käsitleda professionaalide sõpruskonnana, kus mängijate arv sõltub muusika nõudmistest. Seekord musitseerib Cantores Vagantese plokkflöödiasnambel koosseisus: Reet Sukk, Taavi-Mats Utt, Andres Siitan, Taniel Kirikal. Kavas: Antonie Busnois, Cornelius Freundt, Orlando Gibbons, Giovanni Pierluigi da Palestrina jt

BONEY M

19:00 Nordea Kontserdimaja, Tallinn Maailma populaarseim diskoansambel Boney M tuleb koos ansambli esimese laulja Maizie Williamsiga Tallinnasse 20. detsembril 2015. Nordea saalis kõlavad 70. aastate hitid Rivers of Babylon, Rasputin, Daddy Cool ja Sunny.