×
Homses lehes

Urve Palo: poliitikas ei loe sisuline töö, vaid oskus meedias muljet jätta

18. detsember 2015,
Urve Palo Foto: Ilmar Saabas

„Pinge ja negatiivsus käib poliitikutööga kaasas, aga kui näed, et tallad tuult, siis tekib küsimus: mille nimel?” küsib Urve Palo keerulisele aastale tagasi vaadates.

Sügisel ettevõtlusministri kohast loobunud Urve Palole (43) on lõppev aasta olnud mitmeski mõttes murranguline. Kaheksa poliitikas oldud aasta jooksul on ta saanud karastuse, mida mõnigi elukutseline poliitik ei koge kogu karjääri vältel. Ta on olnud kolm korda ministriametis ja lükanud liikuma kive, millele on aastatega sammal peale kasvanud. Selline käre toimetamine on tekitanud ka umbusklikku vastuseisu: poliitika, eriti majanduspoliitika on olnud seni meeste pärusmaa. Mida on siia asja ühel hea välimusega noorel naisel? Seetõttu võib mõista järjekindlaid püüdlusi pisendada sotsiaaldemokraadist endine tippjuht avalikkuse ees lihtsalt lolliks tibiks.

„Kõige konfliktsem minister,” kirjutas oma Facebooki seinal mõni aeg tagasi praegune haridusminister Jürgen Ligi. „Ega sa köögis ei ole!” käratas ta valitsuse istungil, kui Palo esindas seisukohta, mis ei ühtinud tema omaga. Urve muigab ja nendib, et selle mehe suust võtab ta iga hinnangut kui komplimenti. Meespoliitikud näeksid ju meelsasti iseennast suuri tegusid tegemas ja naised ärgu neid selles segagu. Kohta saab kätte näidata ka kehakeelega – näiteks jalgu demonstratiivselt teisele toolile tõstes ja igavust teeseldes, kui naine räägib. Aga see ei olegi enam oluline. Fakt on, et Urve Palo on praegu tugevam ja hindamatute kogemuste võrra rikkam kui poliitikasse tulles. Ja ta läheb edasi.

Kui võrdled nüüd tööd ettevõtte juhina ja poliitikuna, siis kumb on raskem?

Mulle meeldivad elus väljakutsed. Mul hakkab igav, kui tööl on kõik stabiilne ja rahulik. Alustasin Saint Gobain Isover Eesti juhina 1998. aasta lõpus 27-aastaselt. Ehitusturul algas just siis suur kriis ja mu esimesel juhiaastal vähenes müük ettevõttes 20%. Noore ja ebakindla juhina süüdistasin selles ennast, tajumata, et langus oli majanduses aset leidva protsessi osa. Pidin ettevõttega hakkama saama väga rasketel aastatel, enne kui turg hakkas taas üles kerima. Kui saabusid head ajad, hakkas mul erasektoris igav.

Loe täismahus intervjuud homsest LPst