×
Forte

PNC teaduskonverentsil Macau ülikoolis tutvustati Eesti Njingma rahvusvahelisi projekte

28. oktoober 2015, Pille Repnau
Marju Broder ja prof. Lewis Lancaster Foto: erakogu

27.–29. septembrini 2015. a toimus Macau ülikoolis PNC (Pacific Neighborhood Consortium) aastakonverents, kus sel aastal olid peateemadeks andmebaasid ja informatsiooni edastamine avalikel veebilehtedel.

PNC on pühendunud digiuuringute ning Vaikse ookeani regiooni teadlaste ja professionaalide koostöö arendamisele juba aastast 1993, ning käesoleva aasta konverents oli organiseeritud valdkonna tippülikoolide UC Berkeley, Akadeemia Sinica (Taiwan) ja Macau ülikooli koostööna.

Konverentsil osales 157 spetsialisti 18 riigist. Eesti oli esindatud kolme ettekandega Eesti Njingma poolt Electronical Cultural Atlas Initiative (ECAI) paneelis, mille juhiks on professor Lewis Lancaster ja Berkeley ülikool.

Konverentsi võtmekõnelejateks olid professorid Peter K. Bol Harvardi ülikoolist ning Lionel M. Ni Macau ülikoolist.

ECAI workshopid hõlmasid mitmeid budismi käsitlevaid teemasid, nagu budism – tekstid, andmebaasid ja kultuur, uued vaated ajaloolistele kultuuridele, kultuurialaste projektide tehnoloogia, meritsi levinud (maritime) budismi atlas jne.

Marju Broder, Eesti Njingma sekretär ning üks konverentsi kõnelejatest, andis põhjaliku ülevaate Eesti vanima budistliku liikumise, Eesti Njingma (asutatud Vello Väärtnõu poolt 1982. a Tallinnas) ajaloost ja käimasolevatest mahukatest veebiprojektidest. Eesti Njingma 33-aastase ajaloo sisse mahuvad stuupade, palveveski ja templi ehitamine Eestis, budismialase kirjanduse tõlkimine ja avaldamine, kaks rahvusvahelist budismikonverentsi ning kaks veebientsüklopeediat.

Lisaks olid konverentsil kõne all Vello Väärtnõu kaks mahukat projekti: „Hiina budismi entsüklopeedia” ning rahvusvaheline konverents „Buddhism & Australia”.
Marju Broderi sõnul on nende organisatsioon pühendunud budismi akadeemilise aspekti edendamisele Lääne-Austraalias (kus tänaseni puuduvad ülikoolides budismi õppetoolid) ning efektiivsete teadusalaste sidemete arendamisele Hiina teadlaste ning budistidega seoses „Hiina budismi entsüklopeedia” (inglise ja hiina keeles) ning rahvusvaheliste konverentsidega „Buddhism & Australia”.

„Buddhism & Australia” on iga-aastane akadeemiline konverents Perthis alates 2012. aastast, mis toob kokku budiste ja teadlasi üle maailma, et täiendada üksteist läbi budismi erinevate aspektide ning pakkuda tänapäeva inimesele efektiivset võimalust budismi õppimiseks.
Järgmine konverents „Buddhism & Australia” toimub 2016. aasta veebruaris ning tähistab ühtlasi 10 aastat Eesti Njingma konverentse (viis neist peeti Eestis aastatel 2007–2011).

Teine konverentsil käsitlusel olnud projekt, „Hiina budismi entsüklopeedia”, on kasvanud 45 000 artiklini inglise keeles ning sisaldab 300 000 lingitud terminit, illustratsioone ning mitmeid sõnastikke – tiibeti, paali, hiina, sanskriti, jaapani keele omi.

Projekti autori Vello Väärtnõu sõnul tuleb tänapäevaseid tehnilisi võimalusi kasutada budismi populariseerimiseks, ning Hiinal, kes evib suurimat hulka budiste maailmas ning laialdast ja kasvavat globaalset mõjuvõimu, on suurim potentsiaal budismi traditsiooni säilitamiseks ning arendamiseks, mõjutades budismi arengu kurssi globaalselt.

Marju Broderi sõnul oli äärmiselt hea meel kuulda positiivset vastukaja ettekannetele professor Lewis Lancasterilt. Viimane huvitus nii EN ajaloost kui ka uutest projektidest, ning soovitas kõne all olnud teemasid laiendada järgmisel konverentsil USA-s.

Kõik konverentsi tööd avaldatakse Berkeley ja PNC koostöös veebis ning ka raamatuna järgmise aasta algul.