×
Arvamus

Repliik: riigikogulased kardavad pedofiilistumist

19. juuni 2017,
76
Otti Eylandt Foto: Rauno Volmar

Eelmisel nädalal lükkas riigikogu tagasi nn Kenderi eelnõu, mis oleks dekriminaliseerinud kunstiteostes pedofiilia kujutamise. Niisiis on riigikogu endiselt veendunud, et kirjanik väärib kriminaalkorras vastutusele võtmist.

Ma ei tea, mis kaalutlused olid 52 riigikogu liikmel, kes eelnõu põhja lasid. Veel vähem mõistan ma 30 rahvasaadikut, kes jätsid suisa hääletamata. Kuid riigi peaprokuröri argument, et liiga sageli esineb juhtumeid, kus lastepornot sisaldav tekst põhjustab käitumist, mis lõpeb reaalsete lapskannatanutega, on loogikaveaga ega tohi olla karistuspoliitika alus.

Pedofiilia on psüühiline häire, mida võib esile kutsuda kasvõi mänguväljakul laste nägemine. Selle loogika järgi tuleks ka mänguväljakute ehitajad kohtu alla anda. Seda enam, et erinevalt kirjaniku loomingust mängivad väljakutel päris lapsed. Ometi saavad kõik peale rahvasaadikute aru, et mänguväljakute keelamine pole mõistlik. Kas riigikogu liikmed tõesti kardavad, et kui nad ise Kenderi teost „Untitled 12” loeksid, saaksid neist üleöö pedofiilid?