×
Arvamus

Peter Singer ja Frances Kissling | Kas valge mees tohib öelda, et Aafrikas sünnib liiga palju lapsi?

14. september 2017, Peter Singer, Frances Kissling
99
Foto:AFP/Scanpix

Aafrikat ei saa aidata, kui rahvastikupoliitika on tabu.

Juulis toimunud G20 tippkohtumisel küsis Elevandiluuranniku ajakirjanik Prantsuse presidendilt Emmanuel Macronilt: miks ei ole suudetud aidata Aafrikal oma probleeme lahendada? Kui USA Marshalli plaan oli pärast Teist maailmasõda üles ehitada Euroopa, võiksid rikkad riigid nüüd sama ka Aafrikas teha.

Macron juhtis oma vastuses tähelepanu asjaolule, et erinevalt sõjajärgsest Euroopast ei vaja Aafrika varemetest ülesehitamist, vaid probleeme tekitavad Aafrika läbikukkunud riigid ja üleminek demokraatiale. Probleemide kohta kasutas Macron ebaõnnestunult sõna „tsivilisatsioonilised”, mis meenutab 19. sajandi kolonialismi, kus Prantsusmaa ja teiste impeeriumite missioon oli maailma väljaspool Euroopat tsiviliseerida. Kriitikute hinnangul on Macroni selgitus lühinägelik, sest see ei võta arvesse üle 50 riigi olemasolu ja probleeme, mida ei saa iseloomustada ainult ühe omadussõnaga.

Suurt vastukaja pälvis ka see, mida Macron ütles Aafrika üha suureneva rahvastiku kohta. Prantsuse presidendi sõnul pole võimalik isegi miljardeid eurosid kulutades stabiilsust luua, „kui on riike, kus saadakse endiselt seitse-kaheksa last naise kohta”. Macron liialdas ja eksis faktides, ent suurimat pahameelt ei tekitanud see, vaid tabu rikkumine.