×
Arvamus

Gert Jostov | Teeme Tallinnast linnriigi. Kui läheb hästi Tallinnal, läheb hästi kogu Eestil

12. märts 2018, Gert Jostov
Foto: Ilmar Saabas

Eestlastel tuleb linnastumisega seotud valehäbist üle saada ja suhtuda realistlikult tõsiasja, et Tallinn on Eesti ainuke piirkond, millel on potentsiaali jõuda Põhja-Euroopa arvestatavate ärilinnade hulka. Tallinna eelisarendada oleks majanduslikult ainuõige samm, mis tooks tagasi siit kord lahkunud spetsialistid, sünnitaks juurde uusi ning lubaks meil Eestis ehitada praegusest palju edumeelsemat äri- ja elukeskkonda.

Kiire linnastumisega kaasnevad uued probleemid, mida üha valjema häälega maailmas avalikult lahatakse. Linnastumisega kaasnevat koguni uut tüüpi parasiidid. Rahva koondumise varjukülgi ei saa eitada, kuid ometi tahavad noored ja edumeelsed ikkagi linnas elada. Kes veel ei ela, kavatsevad linna kolida. Linnas on rahaaroomi, lõbu ja lusti, koosolemise ja -tegemise väge.

Ent koondumise põhjus ei peitu linnas elamise erilises mõnus, vaid linna pakutavates hüvedes. Hüved ei ole ainult need, mida linnavalitsus ekstra pakub ja teeb, vaid eelkõige need, mida pakuvad linna elanikud üksteisele. Hüve on võimalus naabrimehele müüa, temalt osta või temaga vahetada. Et kulutada võimalikult vähe aega tegevustele, mis meile ei meeldi või on lausa vastuvõetamatud.