×
Päevalehe arhiivist

PÄEVALEHE ARHIIVIST: Ameerikas elav eestlane, kes teeb hullust ideest rahapaja

15. november 2017,
Mõni kuu pärast intervjuu ilmumist, 2004. aasta suvel, külastas Steve Jürvetson teistkordselt oma vanemate sünnimaad ja leidis veel kord aega Eesti Päevalehe ajakirjanikega kohtuda. Tollest kohtumisest pärineb ka see fotojäädvustus. Foto: Rauno Volmar

Eesti juurtega Silicon Valley superstaar Steve Jürvetson teatas äsja, et loobub ahistamissüüdistuste tõttu partneri staatusest investeerimisfirmas Draper Fisher Jurvetson ja lahkub ka Elon Muski ettevõtete Tesla ja SpaceX nõukogudest.

Eestis oli Jürvetson praktiliselt tundmatu kuni 2004. aasta märtsini, mil Eesti Päevalehes ilmus Toivo Tänavsuu tehtud intervjuu. Toona ütles Jürvetson, et ei välista tulevikus Eestisse kolimist. Ehk juhtub see nüüd, kui USA-s on mitmed uksed Jürvetsoni jaoks ahistamissüüdistuse tõttu vähemalt ajutiselt sulgunud?

Need, kes arvavad, et maailma rikkaim eestlane on Enn Pant ning kuulsaim eestlane Carmen Kass, võivad eksida. On veel üks noor ja edukas inimene, kes on veelgi rikkam ja veelgi kuulsam ning avalikult teatab, et on eestlane, kuigi Eesti passi tal pole ning eesti keelt ta ei räägi.

See on Steve Jurvetson (37), USA kuulsamaid riskiinvestoreid, kes aitab raketina maailmakaardile tõusta värsketel revolutsioonilistel IT- ja nanotehnoloogilistel projektidel. Just Jurvetson hoolitses ka selle projekti tähelennu eest, mida tänapäeval Hotmaili tasuta e-postiteenusena tuntakse.

Elad Silicon Valleys, millised on suhted Eestiga?

Minu mõlemad vanemad olid eestlased, nad lahkusid Eestist Teise maailmasõja eel. Tegelikult tutvusid nad Kanadas, siis kolisid USA-sse, kus minagi sündinud olen. Mul on USA kodakondsus, kuid tunnen end eestlasena ja kui küsitakse, kust ma pärit olen, vastan: Eestist.