×
Päevalehe arhiivist

Eesti Päevalehe arhiivist. Trumpi ja Kimi vastastikused ähvardused teevad kõhu alt õõnsaks

13. juuni 2018, Heliis Nemsitsveridze
Põhja-Korealt ja Kim Jong-unilt (istub keskel) tuli ähvardus, et tuumarakett saadetakse Guami poole, mis on USA läänepoolseim territoriaalvaldus. Foto: AFP/SCANPIX

Alles eelmisel aastal kirjutasime, et Donald Trumpi ja Kim Jong-uni vastasseis on jõudnud staadiumisse, kus kaardil osutati kohale, mis peaks jääma raketi alla.

See paik on Guam, USA territoriaalosa Vaikses ookeanis. Saar on kodu 160 000 inimesele, seal paiknevad USA sõjaväeosakud, millesse kuuluvad allveelaevastik, lennubaas ja rannikuvalve.

Kahe riigi vahelised pinged on kruvinud 13 päeva ja algasid juuli lõpus, kui Põhja-Korea katsetas teist korda kuu jooksul mandritevahelist ballistilist raketti Hwasong-14. Katsetusjärgus raketil on ekspertide hinnangul potentsiaal ulatuda USA mandriosani.

Nädalapäevad hiljem kiitis ÜRO julgeolekunõukogu heaks seni kõige karmimad Põhja-Korea vastased sanktsioonid, mis näevad ette kivisöe, raua, plii ja mereandide ekspordi keelu. Sanktsioonide löök kommunistliku riigi rahakotile on hinnanguliselt miljard dollarit. Nende eesmärk on kutsuda sõjakat riiki tuumarelvadest ja arsenali arendusest loobuma.

Reaktsiooni majandusblokaadile ei pidanud Pyongyangist pikalt ootama, sealt tõotati „tuhandekordset kättemaksu” USA-le.